Answer:
a) Net income of $35,800
b) Net income of $45,000
c) Net loss of $23,000
d) Net income of $23,950
Explanation:
Net income is the difference between the revenue and expense.
Where revenue is more than expense, we have a net income otherwise, a net loss.
a) Net income = $71,300 - $35,500
= $35,800
b) Net income = $220,500 - $175,500
= $45,000
c) Net loss = $149,000 - $172,000
= - $23,000
d) Net income = $198,150 - $174,200
= $23,950