Gail can use her 12% employee discount once a week. Last Sunday, she bought a $45 sweater at 1/3 off and used her discount on the suit priced at $140. On which purchase did she save more money

Respuesta :

Sweater: saved 15.33
Suit: saved 16.80
Answer: she saved more money on the suit

Statement 1 : Gail bought a $45 sweater at 1/3 off.

Discount in Sweater Purchase:

[tex] \frac{1}{3} \; of \; 45 = \frac{1}{3} \times 45 \; = \;\frac{45}{3} =\$15 [/tex]

Statement 2: Gail can use her 12% employee discount once a week and used her discount on the suit priced at $140.

Discount in Suit Purchase:

[tex] 12\% \; of \; 140 =\frac{12}{100} \times 140 = 0.12 \times 140 = \$16.8 [/tex]

Conclusion:

Discount in Suit Purchase ($16.8) is greater than Discount in Sweater Purchase ($15)

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico