Respuesta :

You would use the formula:

n = [tex] \frac{m}{M} [/tex]

Where m is the mass, and M is molar mass (the periodic table would be used for this)

In this case, we need to rearrange the formula to find m

m = nM
    = 5.40 x 6.941
    = 37.5g

Hope this helped! Ask me if there's any part of the working you don't understand :)


To calculate the mass of the element Lithium this formula is used:

n = m/M

Where m is the mass, n is the number of mole and M is molar mass of the element Lithium

In this scenario, it can be rearranged to find m which is

m = nM

   = 5.40 x 6.941

   = 37.5g

Read more on https://brainly.com/question/9358205

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico