Answer:
Part a)
[tex]f = 1.98 Hz[/tex]
Part b)
[tex]x = 0.57 m[/tex]
Explanation:
Part a)
as we know that frequency of oscillation of the object connected to elastic rope is given as
[tex]f = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{k}{m}}[/tex]
now we have
[tex]k = 1.40 \times 10^4 N/m[/tex]
m = 90 kg
now from above equation
[tex]f = \frac{1}{2\pi}\sqrt{\frac{1.40 \times 10^4}{90}}[/tex]
[tex]f = 1.98 Hz[/tex]
Part b)
If the climber falls freely till L = 2 m before rope start to stretch
then to find the maximum stretch we will have
[tex]W_g + W_{rope} = 0[/tex]
[tex]mg(L + x) - \frac{1}{2}kx^2[/tex]
[tex](90 \times 9.8)(2 + x) = 0.70\times 10^4 x^2[/tex]
by solving above equation we have
[tex]x = 0.57 m[/tex]