contestada

A blender takes in 180 J of electrical energy. Of the 180 J, 90 J are transformed into kinetic energy, 60 J are transformed into thermal energy, and the rest is transformed into sound.

Respuesta :

Fa sho it's 30j edge said so

Based on the work done by the blender, the efficiency of the blender is 50%.

What is efficiency of a machine?

The efficiency of a machine is a measure of the amount of useful work done by the machine compared to the work input into the machine.

  • Efficiency = work output/work input × 100%

The useful work on a blender is the motion of the blender which is a form of kinetic energy.

The efficiency of the blender so then be:

work input = 180 J

work output = 90J

Efficiency = 90/180 × 00% = 50 %

Therefore, the efficiency of the blender is 50%.

Learn more about efficiency of machines at: https://brainly.com/question/7536036

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS