Given:
The radius of the orbit is,
[tex]\begin{gathered} r=5.00\times10^2\operatorname{km} \\ =5.00\times10^5m \end{gathered}[/tex]
The radius of the Earth is,
[tex]R=6.38\times10^6m[/tex]
The mass of the Earth is,
[tex]M=5.97\times10^{24}\operatorname{kg}[/tex]
The gravitational constant is,
[tex]G=6.67\times10^{-11}N.m^{2^{}}.kg^{-2}[/tex]
The time period of the satellite is,
[tex]\begin{gathered} T=2\pi\sqrt[]{\frac{(R+h)^3}{GM}} \\ =2\pi\sqrt[]{\frac{(5.00\times10^5+6.38\times10^6)^3}{6.67\times10^{-11}\times5.97\times10^{24}}} \\ =5682\text{ s} \\ =1.58\text{ h} \end{gathered}[/tex]
Hence the option c is correct.