Okay, here we have this:
Considering the provided information, we are going to calculate the requested amount, so we obtain the following:
Let's replace in the following simple interest formula: A = P(1 + rt)
[tex]\begin{gathered} A=2700\mleft(1+\frac{2.25}{100}\times\frac{8}{12}\mright) \\ A=2700\mleft(1+0.0225\times0.666667\mright) \\ A=$2,740.50$ \end{gathered}[/tex]Finally we obtain that the future value of the investment is $2740.5.