Answer:
$1081.65
Step-by-step explanation:
866.71/5 gives you 173.34 as 20 percent
add that to the original fir an upmarket and it will be 1040.05.
4 percent of that is $41.60 so add that again and you get 1081.65 as the total amount paid.
The amount Jackie paid for the clothes dryer is $1081.65.
Mark up means that the price of an item was increased by a certain percentage. Tax is a compulsory sum levied on the purchase of goods and services. Taxes increase the price of products.
The mark up price of the clothes dryer = 1.20 x $866.71 = $1040.05
Amount paid by Jackie = 1.04 x $1040.05 = $1081.65
To learn more about taxes, please check: https://brainly.com/question/25311567