Answer:
Annual depreciation= $32,500
Explanation:
Giving the following information:
Purchase price= $70,000
Salvage value= $5,000
Useful life= 4 years
To calculate the annual depreciation under the double-declining-balance method, we need to use the following formula:
Annual depreciation= 2*[(book value)/estimated life (years)]
2022:
Annual depreciation= 2*[(70,000 - 5,000) / 4]
Annual depreciation= $32,500