Respuesta :

Answer:

49.4 grams; 9.29 x 10^23 molecules O2

Explanation:

In order to solve for the mass of oxygen, you first must find out how many moles of oxygen there are in 34.6 L.

There are 22.4 L in one mole of gas, so to get amount of moles, divide 34.6 by 22.4.

34.6 / 22.4 = 1.544 mol

In order to calculate mass, multiply the amount of moles by the molar mass of oxygen, which is in this case 32.00 g/mol.

1.544 * 32.00 = 49.4 grams

To calculate the amount of molecules, multiply the amount of moles by Avogadro's number, 6.02 x 10^23, which basically represents how many atoms/molecules there are in a mole of any substance.

1.544 * (6.02 x 10^23) = 9.29 x 10^23 molecules O2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico