Answer:
752.95
Step-by-step explanation:
Data provided in the question
The standard deviation of population = 210
The Margin of error = 15
The confidence level is 75%, so the z value is 1.96
Now the required sample size is
[tex]= 1.96^2\times \frac{210^2}{15^2}[/tex]
= 752.95
Hence, the number of college students spends on the internet each month is 752.95
Simply we considered the above values so that the n could come