steveanh12
steveanh12
21-08-2016
Mathematics
contestada
a 9-kg of mangoes for 12$_____per kg
Respuesta :
WorldlyGlass49
WorldlyGlass49
21-08-2016
If 9kg costs 12$, then a single kg costs around 1.3$
This is done with a simple proportion
9 : 12 = 1 : X
x = 12/9
x = 1.33
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 65+ )
Otras preguntas
Sketch the graphs of the equation: y=x The question doesn't give a number for any one of the variables, do I just create one?
Streams that disappear into sinkholes are a sure sign of karst land. Select one: True False
Find the value of y. answer choices A. 118 B. 32.5 C. 65 D. 130
What is the net force on a rock that has a force of 4.9N down and 2.8N up applied to it 7.7N up -7.7N down -2.1N down 2.1N down
50 points!!!Someone help pls, I can’t understand it and it’s due tomorrow :c
Read the paragraph from “Drones Put Spying Eyes in the Sky.” About 100 years ago, rhinos were plentiful in Africa and Asia. But because of extreme poaching, som
two candles of the same height are lighted at the same time. the first is consumed in 4 hrs and the second in 3 hrs. assuming that each candle burns at a consta
1. How would a teacher who chooses to tutor students after school be fulfilling her responsibilities as a good citizen?
Find the orbital speed of an ice cube in the rings of Saturn. The mass of Saturn is 5.68 x 1026 kg, and use an orbital radius of 3.00 x 105 km. (G = 6.67 × 10-1
Which development prompted US Intervention in the 1973 Chilean coup?