Respuesta :
Answer:
$9865.76¢
Step-by-step explanation:
Please kindly check the attached file for explanation.

Using compound interest, it is found that the amount in the account is of $9,865.76.
Compound interest:
[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]
- A(t) is the amount of money after t years.
- P is the principal(the initial sum of money).
- r is the interest rate(as a decimal value).
- n is the number of times that interest is compounded per year.
- t is the time in years for which the money is invested or borrowed.
In this problem:
- $6500 is invested, thus [tex]P = 6500[/tex]
- 8 years, thus [tex]t = 8[/tex]
- Interest rate of 5.25%, thus [tex]r = 0.0525[/tex].
- Compounded quarterly, thus [tex]n = 4[/tex].
The amount in the equation is:
[tex]A(t) = P(1 + \frac{r}{n})^{nt}[/tex]
[tex]A(8) = 6500(1 + \frac{0.0525}{4})^{32}[/tex]
[tex]A(8) = 9865.76[/tex]
The amount is of $9,865.76.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/24507395