Respuesta :
Answer:
Explanation:
Given Parameters
Mass of slender, m = 15kg
Length of AB, a = 4.5m
Initial velocity of slender, [tex]v_1[/tex] = 0m/s
we draw the initial condition of slender as shown in the attached file 1
Now consider the instantaneous center at C
Write the expression to calculate the kinetic energy at initial position ([tex]K.E_1[/tex])
[tex]K.E_1 = \frac{1}{2}m{v_1}^2[/tex]
substitute the values in the above expression
[tex]K.E_1 = 0[/tex]
Write the expression to calculate the Potential energy at initial position ([tex]P.E_1[/tex])
[tex]P.E_1 = mgh_1[/tex]
here, [tex]h_1(\frac{4.5}{2})[/tex] is the position of the center of mass in initial position
Substitute the values in the above expression
[tex]P.E_1 = 15 \times 9.81 \times \frac{4.5}{2}[/tex]
= 331.088Nm
the condition of the slender at the final position is as shown in the second file attached
check other files for extra details




