Respuesta :
Given Information:
Confidence level = 90%
population size = 15
Required Information:
confidence interval for the population mean = ?
Answer:
confidence interval for the population mean = 3.74 < μ < 4.13
Step-by-step explanation:
We can find the confidence interval in excel using
confidence interval = μ ± confidence
Where μ is the mean of population and confidence is given by
CONFIDENCE(alpha, standard deviation, population size)
Where alpha is
alpha = 100% - Confidence level
alpha = 100% - 90%
alpha = 10%
alpha = 0.10
So we need to find mean and standard deviation first,
The population mean can be found by using AVERAGE(values) function in excel
The function returns a mean of
μ = 3.93
The standard deviation of population can be found by using STDEV.P(values) function in excel
The function returns a standard deviation of
ο = 0.46
Now the confidence value can be found
CONFIDENCE(alpha, standard deviation, population size)
CONFIDENCE(0.10, 0.46, 15)
The function returns confidence value of
confidence = 0.20
Therefore, the confidence interval is
confidence interval = μ ± confidence
confidence interval = 3.93 ± 0.20
Upper limit = 3.93 + 0.20 = 4.13
Lower limit = 3.93 - 0.20 = 3.74
confidence interval = 3.74 < μ < 4.13
This confidence interval tell us that we are 90% confident that the student evaluation ratings of courses are from 3.74 to 4.13 that were obtained at one university in a state.

Answer:
The Confidence Interval is 3.68 to 4.13 at 90% Confidence Level
Option A is correct: "The results tell nothing about the population of all college students in the state, since the sample is from only one university."
Since these course ratings were obtained from one university only, it cannot be extended to represent students from all universities in that state because a number of different factors will create a different experience for the students in other universities.
Step-by-step explanation:
Using excel, the mean for the given data was found to be 3.91 and the
Confidence Level (at 90.0%) was found to be 0.23 (correct to 2 decimal places)
To calculate the confidence interval for the population mean, you simply need to work out the lower and upper bounds for the mean value. Just subtract the confidence level from the mean and add the confidence level to the mean
Lower Bound: 3.91 - 0.23 = 3.68
Upper Bound: 3.91 + 0.23 = 4.13
Hope that answers the question. Have a great day!