Respuesta :

Answer:

h = 6.371 m

Explanation:

Data:

Potential Energy = P.E = 1500 J

Mass = m = 24 Kg

Gravity = g = 9.81 m/sec²

Height = h = ?

Solution:

As the formula for the Potential Energy is;

P.E = mgh

Replacing the values in the above equation

1500 = 24 × 9.81 × h

h = (1500)÷(24 × 9.81)

h = 6.371 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico