Respuesta :
Answer:
Rocket will go to a height of 8.678 m
Explanation:
Mass of the rocket m = 50 gram = 0.05 kg
Spring constant k = 1050 N /m
Spring is stretched to 9 cm
So x = 0.09 m
Work done in stretching the spring
[tex]E=\frac{1}{2}kx^2=\frac{1}{2}\times 1050\times 0.09^2=4.2525J[/tex]
From energy conservation this energy will convert into potential energy
Potential energy is equal to [tex]E=mgh[/tex], here m is mass, g is acceleration due to gravity and h is height
So [tex]0.05\times 9.8\times h=4.2525[/tex]
[tex]h=8.678m[/tex]
So rocket will go to a height of 8.678 m
Answer:
8.68 m
Explanation:
compression in spring, x = 9 cm = 0.09 m
Spring constant, K = 1050 N/m
mass of rocket, m = 50 g = 0.05 kg
Let it go upto height h.
Use conservation of energy
Potential energy stored in spring = potential energy of the rocket
[tex]\frac{1}{2}kx^{2}=mgh[/tex]
0.5 x 1050 x 0.09 x 0.09 = 0.05 x 9.8 x h
h = 8.68 m
Thus, the rocket will go upto height 8.68 m.