Answer:
Amount of salt needed is around 2.3*10³ g
Explanation:
The salt content in sea water = 3.5 %
This implies that there is 3.5 g salt in 100 g sea water
Density of seawater = 1.03 g/ml
Volume of seawater = volume of tank = 62.5 L = 62500 ml
Therefore, the amount of seawater required is:
[tex]=Density*Volume = 1.03g/ml*62500ml = 6.44*10^{4} g[/tex]
The amount of salt needed for the calculated amount of seawater is:
[tex]=\frac{6.44*10^{4}g\ water*3.5g\ salt }{100g\ water} =2254 g =2.3*10^{3} g[/tex]