We can solve the problem by using Newton's second law of motion:
[tex]\sum F = ma[/tex] (1)
where
the term on the left is the resultant of the forces acting on an object
m is the mass of the object
a is the acceleration of the object
The mass of the ball in this problem is m=1 kg. Two forces are applied, in opposite directions, of 20 N and 12 N, therefore the resultant of the forces is
[tex]\sum F= 20 N-12 N=8 N[/tex]
Therefore, we can rearrange eq.(1) and use these data to find the acceleration of the ball:
[tex]a= \frac{\sum F}{m}= \frac{8 N}{1 kg}=8 m/s^2 [/tex]