Ultraviolet light from a distant star is traveling at 3.0 × 108 m/s. How long will it take for the light to reach Earth if it must travel 4.0 × 1013 km?

Respuesta :

C. 3.7x10^4 hours. See ya

Answer : Time taken for the light to reach earth is [tex]3.7\times 10^4\ Hours[/tex]

Explanation :

Given that,

Speed of Ultraviolet light, [tex]v = 3\times 10^8\ m/s[/tex]

Distance covered by the light, [tex]d = 4\times 10^{13}\ km=4\times 10^{16}\ km[/tex]

We have to find the time taken (t) by the light to reach on the surface of earth.

[tex]t=\dfrac{d}{v}[/tex]

[tex]t=\dfrac{4\times 10^{16}\ km}{3\times 10^8\ m/s}[/tex]

t = 133333333.333 seconds

[tex]t=37037.03[/tex]

or

[tex]t=3.7\times 10^4\ Hours[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico