Answer:
The correct answer is option D
Step-by-step explanation:
Number of yarns purchased by Rebecca [tex]= 6\\[/tex]
Cost of one yarn [tex]= 3.95\\[/tex]
Cost of 6 yarn [tex]= 6 * 3.95\\[/tex]
Cost of 6 yarn after discount of [tex]20\\[/tex] %
[tex]= 6 * 3.95 * 0.8\\[/tex]
Cost after tax of 8%
[tex](6 * 3.95 * 0.8) + 0.08 (6 * 3.95 * 0.8)\\= 1.08 (6 * 3.95 * 0.8)\\[/tex]