hceliberti hceliberti
  • 30-03-2018
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy? 20-ounce box of cereal for $3.60 or 28 ounce for $4.20?

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 30-03-2018
28 oz for $4.20. Hope this helps :) 
Answer Link
Americ
Americ Americ
  • 30-03-2018
Divide the price for each by the number of ounces to find the price per ounce.

PRODUCT 1:
=$3.60 ÷ 20
= $0.18 per ounce

PRODUCT 2:
= $4.20 ÷ 28
= $0.15 per ounce

ANSWER: The better buy is product two at $0.15 an ounce.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Round 13 513 to the nearest thousand
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
What Canadian city is across a body of water from New York
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
what city is located 60 north 25 east
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
What Canadian city is across a body of water from New York
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
how do I solve x+2y=8
How many eights are there in 6 1/2