Four sides of a octagon each measure 12 cm. The perimeter of the octagon is 70 cm. What is the length of each remaining side, if each remaining side has the same length?

Respuesta :

an octagon has 8 sides

4 * 12 = 48

70-48 = 22
 so the remaining 4 sides need to = 22 cm

22 / 4 = 5.5
 each remaining side = 5.5 cm

Answer:

It would be 5.5 cm

Step-by-step explanation:


ACCESS MORE
EDU ACCESS