Nichol walks at a constant pace of 1.2 m/s and takes 15 minutes to get to school.
Sakura walks at 1.4 m/s and takes 20 minutes to get to school.
What is the difference between the distances they walked?

Respuesta :

Answer:

The difference between the distances they walked is 600 meters.

Step-by-step explanation:

Let's calculate the distance traveled by Nichol and Sakura with the following equation:

[tex] d = v*t [/tex]

Where:

v: is the speed

t: is the time

The distance traveled by Nichol is:

[tex] d_{n} = 1.2 m/s*15min*\frac{60 s}{1 min} = 1080 m [/tex]

And the distance traveled by Sakura is:

[tex] d_{s} = 1.4 m/s*20 min*\frac{60 s}{1 min} = 1680 m [/tex]

Hence, the difference between the distances they walked is:

[tex] d_{t} = d_{s} - d_{n} = 1680 m - 1080 m = 600 m [/tex]

Sakura traveled 600 meters more than Nichol.

Therefore, the difference between the distances they walked is 600 meters.

               

I hope it helps you!                    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico