Assume that in january 2013, the average house price in a particular area was $287,400. in january 2001, the average price was $204,300. what was the annual increase in selling price?
$6925 increase annually. we can find the annual increase by dividing the total increase by the number of years. total increase. 287400-204300 = 83100. years 2013-2001 = 12 solution. 83100/12 = 6925