Gdisbuddhsonshsu6666 Gdisbuddhsonshsu6666
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

Respuesta :

thetwicepianist
thetwicepianist thetwicepianist
  • 20-01-2016
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 20-01-2016
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
Answer Link

Otras preguntas

5404 buttons are produced by a factory in Jebel Ali in a week. If the factory produced same number of buttons every day of the week, buttons produced in a day i
a) Show that the equation 2 x + 3 cos x + e^x = 0 has a root on the interval (-1,0) b) Use the Bisection method to find the solution of 2 x + 3 cos x + e^x = 0.
1a.-14,____,-6,____,2,____,10b. ____, - 2,4,____,16,____,642.Factor of 60=1,2,3,4,5,6,10,x,15,20,y,zFind the sum of the values of x, y and zPlease help me to so
what do you mean by regency?​
2. What amount of money must Kurt Blixen invest at 4.75% to have it earn $10,000 in 90 days?
2.5 Nakula investigated the effect of heat on amylase. Amylase is an enzyme that makes starch molecules break down into sugar molecules. P • Nakula put some amy
graph a line with the slope of 1/4
vitamin d sources food and fruits​
Find the value of z.
Find the value of x.