Respuesta :
This requires you to find the volume of the cone.
The volume of a cone is 1/3 the area of the base (a circle) times the height of the cone, or 1/3(3.14)r^2 * h.
The radius of the base is 7.5/2 or 3.75.
V = 1/3(3.14 * 3.75^2) * 3.5
V = 1/3(44.16) * 3.5
V = 1/3*154.56
V = 51.5 cm^3 of feed
The volume of a cone is 1/3 the area of the base (a circle) times the height of the cone, or 1/3(3.14)r^2 * h.
The radius of the base is 7.5/2 or 3.75.
V = 1/3(3.14 * 3.75^2) * 3.5
V = 1/3(44.16) * 3.5
V = 1/3*154.56
V = 51.5 cm^3 of feed
Answer:
[tex]51.5\ cm^{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of a cone
we know that
The volume of a cone is equal to
[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^{2}h[/tex]
we have
[tex]r=7.5/2=3.75\ cm[/tex] -----> the radius is half the diameter
[tex]h=3.5\ cm[/tex]
substitute the values
[tex]V=\frac{1}{3}(3.14)(3.75^{2})(3.5)=51.5\ cm^{3}[/tex]