A force of 25 N moves a box a distance of 4 m in five seconds the work done in the box is___Nm and the power is___Nm/s
Use numerals instead of words plzzzz
Work done on the box = force x displacement = 25 x 4 = 100 Nm. Power is rate at which work is done. ∴ Power = Work done on the box/time = 100/5 = 20 Nm/s