shadaybosslady shadaybosslady
  • 28-10-2015
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

YunXin
YunXin YunXin
  • 28-10-2015
A dozen is 12 and since 4 is a multiple of 12, I did 12 divided by 4 which is three. So i did 3.50 multiplied by 3 and the answer is 10.50
Answer Link

Otras preguntas

write 60 as product of two numbers
Identify the complete adverb clause. If I were you, I'd take word processing this year.
how do you prove ratios are equivalent?
There are 15 cards, numbered 1 through 15. If you pick a card, what is the probability that you choose an odd number or a two? A) 2 3 B) 3 5 C) 8 15 D) 8 225
what are the factors of 84
round 16.748 to the ones place
isaac used 1/4 of an ounce of nuts to make 1/12 pound of cake
write 2.1 times 10 to the fifth power in standard form
Frederick is working on a number puzzle and discovers that the product of the two base numbers is exactly twice as large as the sum of those same base numbers.
Please help I'll give 10 Points!!!!! Investment by the government of Iran in irrigation systems is investment in a.human capital. b.human resources. c.