The Smiths spend 11% of their budget on entertainment. Their total budget this year is $2,000 more than last year, and this year they plan to spend $4,950 on entertainment. What was their total budget last year?

Respuesta :

Hi,
11%= $4950
1%= $4950/ 11
     = $450
100%= $450 x 100 
         = $45 000 (this year)
Last year= $45 000- $2000
               = $43 000
Hope this helps:))

~Top
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico