Please help me!
A pair of shoes is on sale for $29.95. What will the sales tax on the shoes be if the sales tax rate is
7 1/2%?
$1.99
$2.10
$2.25
$2.99

Respuesta :

You need to find 7 1/2% of $29.95.
To do that, just multiply the percent by the number.

7 1/2% * $29.95 =

= 7.5% * $29.95

= 0.075 * $29.95

= $2.24625

The answer is $2.25
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico