Respuesta :

We could use the numbers and the difference of the original cost - the end price in a equation.

53 × x/100 = 15.9

Cross multiply 100 × 15.9.

53x=1590

Divide both sides by 53.

x=30

The coupon was 30%
i think it is 30 because if you take 37.90 from 53.00 you get 15.90 and you calculate it like this:
                                          15.90×100≈1590÷53≈30%
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico