Respuesta :
Hello,
schrklar
a way to do this is divide the oz by the number, $ 2.00 / 8 = 0.25
$ 2.64 / 12 = 0.22 and $ 3.20 / 16 = 0.2. So the correct answer would be, 8 oz for $2.00.
$ 2.64 / 12 = 0.22 and $ 3.20 / 16 = 0.2. So the correct answer would be, 8 oz for $2.00.
Answer:
Option C is the correct choice.
Step-by-step explanation:
We have been given that a grocery store sells crackers in three box sizes.
To find the best buy, we will find the cost of per ounce crackers for each box.
[tex]\text{The price per oz for option A}=\frac{\$2}{8\text{ oz}}[/tex]
[tex]\text{The price per oz for option A}=\frac{\$0.25}{\text{ oz}}[/tex]
Therefore, the option A offers $0.25 for per oz of crackers.
[tex]\text{The price per oz for option B}=\frac{\$2.64}{12\text{ oz}}[/tex]
[tex]\text{The price per oz for option B}=\frac{\$0.22}{\text{ oz}}[/tex]
Therefore, the option B offers $0.22 for per oz of crackers.
[tex]\text{The price per oz for option C}=\frac{\$3.20}{16\text{ oz}}[/tex]
[tex]\text{The price per oz for option C}=\frac{\$0.20}{\text{ oz}}[/tex]
Therefore, the option C offers $0.20 for per oz of crackers.
Since the price offered by option C is less than other two options, therefore, option C is the correct choice.