Respuesta :
4.3065 g
First, lookup the atomic weights of all the elements involved.
Atomic weight of Calcium = 40.078
Atomic weight of Carbon = 12.0107
Atomic weight of Hydrogen = 1.00794
Atomic weight of Oxygen = 15.999
Atomic weight of Sulfur = 32.065
Now calculate the molar masses of the reactants and product
Molar mass H2SO4 = 2 * 1.00794 + 32.065 + 4 * 15.999
= 98.07688 g/mol
Molar mass CaCO3 = 40.078 + 12.0107 + 3 * 15.999
= 100.0857 g/mol
Molar mass CaSO4 = 40.078 + 32.065 + 4 * 15.999
= 136.139 g/mol
The balanced reaction for H2SO4 with CaCO3 is
CaCO3 + H2SO4 ==> CaSO4 + H2O + CO2
So it takes 1 mole each of CaCO3 and H2SO4 to produce 1 mole of CaSO4. Let's see how many moles of CaCO3 and H2SO4 we have.
CaCO3: 3.1660 g / 100.0857 g/mol = 0.031632891 mol
H2SO4: 3.2900g / 98.07688 g/mol = 0.033545113 mol
We have a slight excess of H2SO4, so the amount of CaCO3 is the limiting reactant and we should have 0.031632891 moles of product. To determine its mass, multiply the number of moles by the molar mass computed earlier.
0.031632891 mol * 136.139 g/mol = 4.306470148 g
Since we have 5 significant figures in our data, round the result to 5 figures, giving 4.3065 g
Answer: 4.3020 grams of calcium sulfate will be produced.
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the formula:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] ....(1)
- For calcium carbonate:
Given mass of calcium carbonate = 3.1660 g
Molar mass of calcium carbonate = 100.0869 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of calcium carbonate}=\frac{3.1660g}{100.0869g/mol}=0.0316mol[/tex]
- For sulfuric acid:
Given mass of sulfuric acid = 3.2900 g
Molar mass of sulfuric acid = 98.079 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of sulfuric acid}=\frac{3.2900g}{98.079g/mol}=0.0335mol[/tex]
For the given reaction:
[tex]CaCO_3+H_2SO_4\rightarrow CaSO_4+H_2CO_3[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of calcium carbonate reacts with 1 mole of sulfuric acid
So, 0.0316 moles of calcium carbonate will react with = [tex]\frac{1}{1}\times 0.0316mol=0.0316mol[/tex]
As, the given amount of sulfuric acid is more than the required amount. Hence, it is present in excess and is considered as an excess reagent.
Calcium carbonate is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product.
- By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of calcium carbonate produces 1 mole of calcium sulfate
So, 0.0316 moles of calcium carbonate will produce = [tex]\frac{1}{1}\times 0.0316mol=0.0316mol[/tex] of calcium sulfate.
Now, to calculate the mass of calcium sulfate, we use equation 1:
Molar mass of calcium sulfate = 136.14 g/mol
Moles of calcium sulfate = 0.0316mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]0.0316mol=\frac{Mass of calcium sulfate}}{136.14g/mol}\\\\\text{Mass of calcium sulfate}=4.3020g[/tex]
Hence, 4.3020 grams of calcium sulfate will be produced.