Answer:
The amount of his tax bill is $2,500.
Step-by-step explanation:
Given:
Jason is 2017 federal income tax is $3,500.
He entitled to a $1,000 tax credit.
Now, to find the tax bill.
Amount of income tax = $3,500.
Tax credit = $1,000.
Thus, by subtracting the tax credit from income tax amount we get the amount of Jason tax bill:
[tex]3500-1000[/tex]
[tex]=2500.[/tex]
Therefore, the amount of his tax bill is $2,500.