Respuesta :

  .789=12.8*x
.789/12.8=x
.0616=x
.0616ml

Answer: The volume of liquid is 16.22 mL.

Explanation:

Density is defined as the ratio of mass of the object and volume of the object.

Mathematically,

[tex]\text{Density}=\frac{\text{Mass of the object}}{\text{Volume of the object}}[/tex]

We are given:

Density of liquid = [tex]0.789g/mL[/tex]

Mass of liquid = 12.8 g

Putting values in above equation, we get:

[tex]0.789g/mL=\frac{12.8g}{\text{Volume of liquid}}\\\\\text{Volume of liquid}=16.22mL[/tex]

Hence, the volume of liquid is 16.22 mL.

ACCESS MORE
EDU ACCESS