zayno2000
zayno2000 zayno2000
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

what property is illustrated by this problem 49 x 15 = 15 x 49

Respuesta :

emmadensmoreovkbew
emmadensmoreovkbew emmadensmoreovkbew
  • 19-09-2017
the communities property which states that in addition and multiplication no matter which way u write the equation the answer is the same
Answer Link

Otras preguntas

eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?
Why does an economist create a market demand curve
Why did the United States economy become much more reliant on money in the late 1800s than in previous times
what is a summary? a. an explanation of the author's opinion on a text b. a text that avoids telling about historical context c. a text that came from a certain
Which of the following modern activities would only have been possible after the Neolithic revolution
Ralph sold brownies for ​$0.30 a piece in order to earn money to buy baseball cards. If the cards cost ​$0.54 per​ pack, and if Ralph had no money left over aft
find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. a(n) = 12 (n–1)(3) a. 0, 9, 27 b. 12, 24, 42 c. 12, 21, 39 d. 3,
Name Score Julia 650 Andrew 550 Jason 380 Cathy 720 Jessica 710 Robert 550 The table gives the scores of 6 students from a class of 25 in a competitive exam. Th
| 2x-3 | +5=4 solve equation
What is likely to happen if trade barriers are decreased between North American countries and other countries throughout the world?