am6izoemarciaTol
am6izoemarciaTol am6izoemarciaTol
  • 29-06-2016
  • Mathematics
contestada

eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 05-07-2016
Unit price is the price for 1.

9.20/8 = 1.15

Unit price = $1.15

Answer Link

Otras preguntas

2(3x-1)+4(2y+3)?????????
Donna bought 3 pairs of pants for $28.50 each. She also bought a necklace for $12.25. She received a discount of 35% off her entire purchase. How much will Donn
Which of the following is the domain of the function based on the input output table below?
△ABC ≅ △XYZ, which side corresponds to side CA?
642 x 12=642 tens + 1,284 ones true or false
Rationalise this please
Which statement is true?A. value of money greater over time B. value remains constant over time C. present value higher than future value
Manuel: ¿Qué planes tienes para el año que viene? Xavier: Yo ___________ medicina y a la vez _________ en un hospital. A. estudiarás, estudiaré B. estudiará,
Select all the correct answers. Which two sentences use the word evinced correctly? She evinced an interest in drama, so I took her to see the play. Because the
-351,-343,-335,-327,319 explicit function