Respuesta :
The correct answers are:
$47.50;
$24.25;
$5.75;
$123.03;
$18;
$59;
Home by $7.50; and
separate rentals.
Explanation:
For the first question:
Your family purchases 2 adult tickets at $8 each; 2*8=16. You then purchase 1 10-18 ticket for $7.25 and 1 under 10 ticket for $4.25. You then purchase $20 in soda and popcorn. This gives us a total of:
16+7.25+4.25+20=47.50.
For the second question:
You purchase your ticket for 7.25 and a ticket for each of your siblings at 4.25, which is 2*4.25=8.50. You then purchase $10 in soda and popcorn. This gives us a total of:
7.25+8.50+10=25.75.
The change will be:
50-25.75=24.25.
For the third question:
5 tickets at $16.85 each would be 5*16.85=84.25.
This gives us
90-84.25=5.75 in change.
For the fourth question:
7 tickets at $13.79 each will cost 7*13.79=96.53.
The handling for all 7 tickets, at $2.50 each, will be 7*2.50=17.50
These together with the shipping charge will be
96.53+17.50+9=$123.03.
For the fifth question:
The book of 8 tickets, which cost $5.25 each, will be 8*5.25=$42.
This will give us
60-42=$18 in change.
For the sixth question:
He has buy one get one free tickets; this means he will buy 3 tickets and get 3 free for the first 6 tickets. He will then need to buy the 7th ticket; this means he will pay for 4 tickets:
4*10.25=$41.
Out of $100, he will have
100-41=$59 in change.
For the seventh question:
The tickets at Theatre Y cost 8.25*2=16.50. Two drink/popcorn combos at the theatre will cost 4.50*2=9. Together, this is 16.50+9=25.50.
The cost of the dvd rental (4.50), soda (1.50) and popcorn (2.00) at home is 4.50+1.50+2=8. This makes staying at home the cheaper option; it is
25.50-8=$17.50 cheaper.
For the eighth question:
4 separate rentals will cost 4*3.99=$15.96. This is cheaper than $20.
$47.50;
$24.25;
$5.75;
$123.03;
$18;
$59;
Home by $7.50; and
separate rentals.
Explanation:
For the first question:
Your family purchases 2 adult tickets at $8 each; 2*8=16. You then purchase 1 10-18 ticket for $7.25 and 1 under 10 ticket for $4.25. You then purchase $20 in soda and popcorn. This gives us a total of:
16+7.25+4.25+20=47.50.
For the second question:
You purchase your ticket for 7.25 and a ticket for each of your siblings at 4.25, which is 2*4.25=8.50. You then purchase $10 in soda and popcorn. This gives us a total of:
7.25+8.50+10=25.75.
The change will be:
50-25.75=24.25.
For the third question:
5 tickets at $16.85 each would be 5*16.85=84.25.
This gives us
90-84.25=5.75 in change.
For the fourth question:
7 tickets at $13.79 each will cost 7*13.79=96.53.
The handling for all 7 tickets, at $2.50 each, will be 7*2.50=17.50
These together with the shipping charge will be
96.53+17.50+9=$123.03.
For the fifth question:
The book of 8 tickets, which cost $5.25 each, will be 8*5.25=$42.
This will give us
60-42=$18 in change.
For the sixth question:
He has buy one get one free tickets; this means he will buy 3 tickets and get 3 free for the first 6 tickets. He will then need to buy the 7th ticket; this means he will pay for 4 tickets:
4*10.25=$41.
Out of $100, he will have
100-41=$59 in change.
For the seventh question:
The tickets at Theatre Y cost 8.25*2=16.50. Two drink/popcorn combos at the theatre will cost 4.50*2=9. Together, this is 16.50+9=25.50.
The cost of the dvd rental (4.50), soda (1.50) and popcorn (2.00) at home is 4.50+1.50+2=8. This makes staying at home the cheaper option; it is
25.50-8=$17.50 cheaper.
For the eighth question:
4 separate rentals will cost 4*3.99=$15.96. This is cheaper than $20.