Respuesta :

company's revenue is 50 billion usd per year
money it makes per hour = ?
1 year = 365 days  and 1 day = 24 hours
so 1 year = 365 x 24 = 8760 hours
now divide 50 billion with 8760 hours
50,000,000,000 / 8760 = 5707762.557 usd per hour
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico