The length of a rectangle is 4 times its width. The rectangle’s width is 8 m. What is the area of the rectangle? Enter your answer in the box. _______m2

Respuesta :

A = L * W
W = 8
L = 4W....L = 4(8) = 32

A = 32 * 8
A = 256 m^2 <==
YAHmax
If the width is 8 meters and the length is
4 times the width then the length is 32 meters. Therefore according to the formula (length x width), multiply 32 and 8 which will result in the product of 256 square meters

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico