laurenwoods6543 laurenwoods6543
  • 18-08-2017
  • Mathematics
contestada

Allen bought 1,350 shares of stock for $12 per share. If he sold all his shares for $27,000, how much profit on each share did he make? a. $6 b. $8 c. $10 d. $12

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 18-08-2017
27000/1350= $20 selling price per share

Profit= $20-$12= $8

Final answer: $8
Answer Link
ebonique71 ebonique71
  • 10-02-2019

Answer:  

$8


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

What one idea you have about how rescue workers can get energy to their electrical devices in these situations
What are the two ways that heat is measured?
Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80
Which Chamber of Congress has more power?
For the equation, y = (3/2)x, what is the y-intercept?
What is meant by the term aging? a. having entered school b. becoming interactive c. becoming older d. having a personal identity
Can some one help me ASAP please
Soil is an example of a: a. solution b. heterogeneous mixture c. solid solution
Read the passage from Life on the Mississippi, an account of Mark Twain’s experiences as a river boat captain. A. Twain feels confident about learning the Miss
Which of the following statements best describes the role of oceans in the formation of hurricanes? A.)Warm air masses over equatorial regions rise more quickly