simsanylah simsanylah
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80

Respuesta :

jamberri
jamberri jamberri
  • 16-10-2020

Answer:

$.75

Step-by-step explanation:

9 ÷ 12 = 0.75

.75 × 12 = 9

Answer Link

Otras preguntas

10. Solve the following pair of simultaneous equations 2 + x = y xy = 5. 1 Add file​
Solve the inequality. 3x + 6 <21
23. Samuel drives his car at a constant speed. If he travels 25 km in 30 minutes, how long will he take to travel 120 km? What is the answer
Example of fundamental units?​
A population of bacteria contains 150 bacteria in generation 1 and triples in population every generation. This sequence represents the number of bacteria for t
the government is spending very little money on the maintanance of road change to passive voice​
In your own words, do you think it’s necessary for cultures to have a “coming of age” ceremony ? Why or why not?
Decide whether the triangles are similar. If they are, write a similarity statement and state the reason justifying the similarity. If necessary, you may learn
what is 200x149 who can answer that for me i need help on this my teacher said i cant use couculater
Tubing cutters for copper tube are only available in one stlye true or false