antoniomenabe antoniomenabe
  • 26-07-2017
  • Mathematics
contestada

Jeanie has $500 to spend on dance lessons there's $50 one time registration fee and the lessons cost 35 each how many lessons can Jeanie take

Respuesta :

chip1964
chip1964 chip1964
  • 26-07-2017
500 = 35x+50
450 = 35x
450/35 = x
12.85 = x
12 lessons
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence should MOST LIKELY be deleted from paragraph because it repeats information? A) sentence 1 B) sentence 3 C) sentence 4 D) sentence 5
What is the prime factorization for 160 using exponents?
Our new catalog contains an eclectic collection of items
HELP. It’s LOG form. Since were out of school I forgot how I did this and it’s due so it would be a life saver.
CaCl2 + Na2CO3 → CaCO3 + 2 NaCl 1. How many moles of calcium carbonate (CaCO3) are produced when 8.45 moles of calcium chloride react (CaCl2)? *
Diane made a design using only squares she shaded the inner square and outer region find the total area that is shaded explain how you found your answer
9. Cnidarians such as jellyfish have radial symmetry. How are the body parts of cnidarians arranged? as two separate halves like spokes on a wheel like layers
Resorts Corp. common stock is selling for $36.75 a share and has a dividend yield of 2.3 percent. What is the dividend amount?
A woman in active labor suddenly experiences a sharp, excruciating low abdominal pain, which the nurse suspects may be a uterine rupture since the shape of the
Why is April 27th celebrated as Freedom Day in South Africa?