Respuesta :
I got chu bestie
Step-by-step explanation:
1. Wichita factory has cost function as more up to 25000 units and less for above 25000 units.
2. C(x)= 1/x,0<25000 and 0.8/x, 25000<x<35000
3. c(35000) = 0.8/35000 = 2.28(10^-5)
4. A safeguard that many manufacturers could use to avoid this type of problem is to modify/restrict the functions domain.
5.the statement "The electricity contract with the utility company is structured so that higher daily energy usage is charged at a lower rate" makes the most sense in this case. The electric company likely charges a flat rate for energy used. The more energy used would lead to a bulk discount of sorts, and that would lead to a lower rate once you exceed 25,000 units produced. The cost per kilowatt is lower, but overall the electric company is pulling in more money from the factory.
You might want to change the wording so you don't get a zero for plagarism.