Respuesta :
HCl is a strong acid and so dissociates fully in water:
HCl(aq) --> H+(aq) + Cl-(aq)
Since there is a 1:1 mole ratio between HCl and H+ in this reaction, the number of moles of H+ = number of moles of HCl. The number of moles of HCl can be calculated as moles = mass/RMM = 0.80g / 36.5g/mol = 0.022mol.
Since 5.5 l of solution is made, the concentration of H+ is:
[H+] = 0.022mol / 5.5l = 0.004M. This can then be used to calculate pH through the equation pH = -log[H+] = -log(0.004) = 2.40
HCl(aq) --> H+(aq) + Cl-(aq)
Since there is a 1:1 mole ratio between HCl and H+ in this reaction, the number of moles of H+ = number of moles of HCl. The number of moles of HCl can be calculated as moles = mass/RMM = 0.80g / 36.5g/mol = 0.022mol.
Since 5.5 l of solution is made, the concentration of H+ is:
[H+] = 0.022mol / 5.5l = 0.004M. This can then be used to calculate pH through the equation pH = -log[H+] = -log(0.004) = 2.40
The pH of the resulting solution formed by mixing of HCl in water is 2.40.
How we calculate the pH of solution?
pH of any solution will be calculated as pH = -log[H⁺], where [H⁺] is the concentration of H⁺ ions.
HCl is a strong acid and its show full dissociation, so the concentration of H⁺ ions is equal to the concentration of HCl
Given mass of HCl = 0.80g
Volume of solution = 5.5 L
We calculate the concentration of H⁺ ions as below:
M = n/V, where
V = volume
n = no. of moles
And no. of moles will be calculated as:
n = W/M, where
W = given mass
M = molar mass
Moles of 0.80g of HCl = 0.80g / 36.5g/mol = 0.022mol
Now we put all these values in the above equation of concentration as:
M = 0.022mol / 5.5L = 0.004M
We will put these value of concentration of H⁺ ions in the pH equation as:
pH = -log(0.004) = 2.40
Hence, 2.40 is the value of pH.
To know more about pH, visit the below link:
https://brainly.com/question/172153