light from a helium-neon laser with a wavelength of 633 nm is incident upon a 0.200-mm wide slit. what is the total width of the central maximum 2.00 m from the slit? question 5 options:

Respuesta :

The total width of the central maximum be 1.266 cm.

What is diffraction of light?

The act of bending light around corners such that it spreads out and illuminates regions where a shadow is anticipated is known as diffraction of light.

In general, since both occur simultaneously, it is challenging to distinguish between diffraction and interference. The diffraction of light is what causes the silver lining we see in the sky. A silver lining appears in the sky when the sunlight penetrates or strikes the cloud.

Given that:

wavelength of light = 633 nm

wide of the slit = 0.200 mm.

distance of the central maximum = 2.00 m

So,  the total width of the central maximum = 2λD/a

= ( 2 × 633 nm × 2.00 m)/ 0.200 mm.

= 0.01266 m = 1.266 cm.

Hence,   the total width of the central maximum be  1.266 cm.

Learn more about diffraction here:

https://brainly.com/question/12290582

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS