SakinaA466605 SakinaA466605
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of a dozen apricots is 360 cents. What is the cost of an apricots in cents, if c represents the cost of an apricot?

The cost of a dozen apricots is 360 cents What is the cost of an apricots in cents if c represents the cost of an apricot class=

Respuesta :

PaisleiY129024 PaisleiY129024
  • 31-10-2022

To answer the problem we need to divide the total price by the amount of apricots, since the total price given is for a dozen this means that the price for one apricot is:

[tex]c=\frac{360}{12}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

sentence using lunar for a kid
1. This is NOT a function of the Department of Agriculture. (1 point) -stabilize farm prices -farm the land -promote research -conserve land
Laws that enforced racial segregation were known as what? bell laws jim crow laws reconstruction laws enforcement laws
In meiosis in human females, two cell divisions result in one functional egg cell and two to three smaller non-functional polar bodies. The result of this is th
Alyssa read 25 pages of a new book the first day she bought it. After the first day , she read 5 pages a day . If the book was 250 pages , which equation can be
Which best describes a significant difference between north and south in years leading up to the civil war
which group mixed with the Israelites to form the Samaritan culture
Was Samuel Gompers and mothers jones a mucksckers at the nineteenth century?
can someone help me i really need help?
what is kn+4f=9f solve for f