Suppose Elsa borrows $6500 at an interest rate of 8% compounded each year.Assume that no payments are made on the loan.Follow the instructions below. Do not do any rounding.

Answer:
(a) At the end of one year, the amount is $7020
(b) At the end of 2 years, the amount is $7581.6
Explanation:
To solve this problem, we need to use the compound interest formula:
[tex]A=P(1+r)^t[/tex]Where:
• P is the initial amount
,• r is the rate of annual compounding in decimal
,• t is the time in years
,• A is the amount after t years
In this case,
P = $6500
r = 0.08 (to convert 8% to decimal, we divide by 100. 8/100 = 0.08)
To solve (a), t = 1 (one year of compounding):
[tex]\begin{gathered} A=6500(1+0.08)^1 \\ A=6500\cdot1.08 \\ A=7020 \end{gathered}[/tex]After 1 year, the amount is %7020
To solve (b), t = 2:
[tex]\begin{gathered} A=6500(1+0.08)^2 \\ A=6500\cdot1.1664 \\ A=7581.6 \end{gathered}[/tex]After 2 years, the amount is $7581.6