Answer
231 ft/s
4620 ft
Step-by-step explanation
1 meter is equivalent to 3.3 ft. Using this conversion factor, the equivalence of 70 meters per second in ft per second is calculated as follows:
[tex]\begin{gathered} 70\text{ }\frac{m}{s}=70\frac{m}{s}\cdot\frac{3.3\text{ ft}}{1\text{ m}} \\ 70\text{ }\frac{m}{s}=\frac{70\cdot3.3}{1}\frac{ft}{s} \\ 70\text{ }\frac{m}{s}=231\frac{ft}{s} \end{gathered}[/tex]Given the rate and the time elapsed, the distance traveled is calculated as follows:
[tex]distance=rate\cdot time[/tex]Substituting rate = 231 ft/s and time = 20 seconds, the distance is:
[tex]\begin{gathered} distance=231\frac{ft}{s}\cdot20\text{ s} \\ distance=231\cdot20\text{ ft} \\ d\imaginaryI stance=4620\text{ ft} \end{gathered}[/tex]